Shopify

Kurulum

Bu bağlantıyı kullanarak kurulum işlemini başlatın. Eğer oturumunuz açık değilse Shopify sizi oturum açmanız için yönlendirecektir.
Daha sonra PayTR Sanal POS uygulamanızı kuracağınız mağazanızı seçebileceğiniz bir ekranla karşılaşacaksınız.

1

Bu ekrandan mağaza seçiminizi yapın ve ilerleyin. Karşınıza PayTR Sanal POS uygulamasının ekranı çıkacak. Bu ekranın sağ alt köşesinde bulunan “Bağlan” butonuna tıklayın.

2

Shopify mağazanıza için PayTR Sanal POS uygulamasını yükleyebileceğiniz bağlantıya yönlendirecek. Bu ekrandan “Uygulamayı Yükle” butonuna basarak işlemi tamamlayın.

3

Bu adımdan sonra arka planda PayTR Sanal POS Uygulaması mağazanıza yüklenmiştir.

Oturum Açma

Bu adımdan sonra PayTR Mağaza panelinize giriş yapabilmeniz için PayTR oturum açma ekranına yönlendirileceksiniz. Daha önce PayTR tarafından size iletilen PayTR Mağaza Paneli bilgileriniz ile oturum açma işlemini gerçekleştirin.

4

Oturum Açma ekranında 3 dakikalık oturum süresi vardır. 3 dakikanın ardından aşağıdaki ekranı görürsünüz. Oturum süresi dolduğunda işlemi tekrar başlatmalısınız.

5

Oturum işlemini tekrar başlatmak için Shopify Admin sayfası> Ayarlar> Ödemeler> PayTR Sanal POS uygulamasının detaylarına ulaşın.

6

Bu ekranda sağ alt köşede bulunan “Yönet” butonuna tıklayın. Doğrudan oturum açma ekranına yönleneceksiniz.

Bu ekranda oturum açtıktan sonra Shopify mağazanıza yönlendirileceksiniz.

Yönlendirildiğiniz sayfada PayTR Sanal POS uygulamasını sağ alt köşedeki buton ile etkinleştirin.

7

Bu adımdan sonra mağazanızdan ödeme alabiliyor olacaksınız. İlk işleminiz “Test Modunu” aktifleştirerek test edebilirsiniz. MağazaNum bölümünde oturum açarken girdiğiniz mağaza numaranız yazacaktır.

Ödeme Sayfası Ayarları

Shopify, PayTR gibi “Ödeme Yöntemleri” ile yeteri kadar bilgi paylaşmamaktadır. Bu nedenle PayTR Sanal POS ile ödeme alırken sorunla karşılaşmamak için aşağıda önerdiğimiz ayarları uygulamalısınız. Ayar sayfasına Shopify Admin sayfası> Ayarlar> Ödeme Sayfası altından ulaşabilirsiniz.

1. Müşteri iletişimi: Müşteriler ödeme işlemlerini yalnızca e-posta kullanarak yapabilir
2. Form seçenekleri: Ad ve soyadı gerekli

Ayarları zorunlu olarak seçilmelidir.

Siparişler

Shopify Mağazanız üzerinden yapılacak alışverişlerin ödemeleri PayTR ortak sayfası üzerinde güvenli bir şekilde gerçekleşecektir. Ödemesi gerçekleşen siparişlerin, Shopify Mağazanızın Admin sayfası> Siparişler adımından ilgili siparişin detayına girerek görebilirsiniz.

Sipariş detayında bulunan açıklamada “Test” işlemleri için “Test True” ibaresi görünürken “Gerçek” işlemler için hiçbir ibare görünmemektedir. “Ağ geçidinden bilgiler” başlığı altındaki bilgi, PayTR Mağaza Panelinizdeki işleme ait sipariş numarasıdır. Bu numarayı kopyalayıp PayTR Mağaza Paneli> İşlemler sayfasına ulaşın ve İşlem Numarasıyla Arama seçeneği kullanarak ilgili işlemi kolayca bulabilirsiniz.

8

PayTR Mağaza Panelinden ilgili işlemin detaylarında;

“Ürün/Hizmet Bilgisi” başlığı altında “Shopify Alışverişi – 10.00TL – 1 Adet” gibi bir sabit bilgi bulanacaktır. Shopify sipariş sepet bilgisini paylaşmadığından bu detayları Shopify Sipariş detaylarından kontrol etmelisiniz.

“Müşteri Telefonu” başlığı altında ise sabit olarak “05555555555” telefon numarası göreceksiniz.
Shopify müşteri bilgilerinden sadece e-posta veya telefonu paylaşmaktadır. PayTR olarak kurulumda eposta adresini kullanmanız gerekmektedir.

İade

İadesini gerçekleştirmek istediğiniz siparişin detayına ulaşın. Yukarıdaki panelde bulunan “Para İadesi” butonuna tıklayın.

9

Açılan sayfada sağ bölümde bulunan alandan siparişin iadesini gerçekleştirebilirsiniz. Gerçekleştirdiğiniz iadeleri PayTR Mağaza Paneli> İşlemler sayfası altından ilgili işlemin detayına girerek de görebilirsiniz.

10

PayTR Mağaza Panelinden yapılacak iadeler, şu an için Shopify Mağazanızdaki ilgili siparişe yansıtılmamaktadır. Shopify bu konuyla ilgili özellik getirdiğinde PayTR olarak destekliyor olacağız.

Bildirim URL’in Kontrolü

PayTR Mağaza Paneline giriş yapın, Destek & Kurulum menüsünden Ayarlar bağlantısına tıklayarak ayarlar sayfasına ulaşın. Bildirim URL Ayarı (Callback URL) bölümünde "https://arod.paytr.com/notification" adresinin yazılı olduğunu teyit edin. Eğer farklı bir adres görünüyorsa Değiştir butonuna basarak Açılan protokol seçeneğinden https:// seçeneğini seçerek Bildirim URL alanına "https://arod.paytr.com/notification" adresini yazarak kaydedin.

Destek

Bu süreçlerin herhangi birinde bir hata sayfası ile karşılaşırsanız, lütfen hata sayfasında bulunan hata kodu ile PayTR Mağaza Paneli> Destek bölümünden iletişime geçiniz.